Erihoolekande-
teenused

Igapäevaelu toetamise teenus, isikukeskne erihoolekande teenusmudel (ISTE)

pereteraapia

Kellele on mõeldud erihoolekande teenus?

Erihoolekandeteenused on mõeldud inimestele, kes vajavad oma vaimse tervise tõttu igapäevaelus juhendamist, nõustamist, kõrvalabi ja järelevalvet, mida osutab erihoolekande tegevusjuhendaja, ning kellele ei ole võimalik pakkuda vajalikku abi teiste sotsiaalhoolekande abimeetmetega.

erihoolekandeteenused

Igapäevaelu toetamise teenus

Teenus on mõeldud kodus elavale psüühikahäirega täisealisele, kes vajab toetust ja abi igapäevaelu tegevustes. Teenuse eesmärk on tagada inimese parim võimalikult iseseisev toimetulek ja areng ning toetada tema ühiskonnaelus osalemist.

erihoolekandeteenused

Isikukeskne erihoolekande teenusmudel (ISTE)

Isikukeskse erihoolekande teenusmudeli (ISTE) tegevustega liitudes on sul võimalus saada tuge oma vaimse ja füüsilise tervise arendamiseks, sind toetatakse võimetekohase töö või tegevuse leidmisel ja aidatakse murede lahendamisel.

erihoolekandeteenused

Toetatud elamise teenus

Teenus on mõeldud psüühikahäirega täisealisele, kes suudab enda eest hoolitseda ja juhendamise korral toime tulla igapäevaelu toimingutega, kuid vajab toetust iseseisvalt elades. Teenuse eesmärk on pakkuda inimesele tuge võimalikult parima toimetuleku tagamiseks iseseisvalt elades.

erihoolekandeteenused

Töötamise toetamise teenus

Teenus on mõeldud puuduva töövõimega psüühikahäirega täisealisele, kes vajab töö leidmiseks ja/või töötamise ajal pidevalt toetust ja juhendamist. Teenuse eesmärk on juhendada ja nõustada inimest tema võimetele vastava sobiva töö otsimise ja töötamise ajal.

Millal teenust osutatakse?

Teenust osutatakse vajadust mööda inimesele sobivas kohas kokkuleppel. See on nii päevakeskus, inimese kodu või muud koht teenuse tegevustest lähtuvalt. Korraldame teenust ja tegevusi inimese vajaduste järgi.

Mida teenusel tehakse? 

  • Inimest juhendatakse sotsiaalsete suhete loomisel või säilitamisel, oma aja planeerimisel ja vaba aja sisustamisel, viiakse läbi tugirühmade tegevusi ning toetatakse inimest avalike teenuste kasutamisel ja hariduse omandamisel.
  • Kujundatakse ja arendatakse inimese igapäevaelu- ja tööoskusi ning võimaldatakse töö tegemise harjutamist.
  • Nõustatakse lähedasi ja inimest ennast tema tervise ning käitumisega seotud eripäradega arvestamisel.

Teenuse eesmärk on pakkuda inimesele vajalikku kõrvalabi igapäevaelu tegevustes, võimaldades seeläbi jätkata elamist koduses keskkonnas. Vähendada lähedaste hoolduskoormust, et toetada nende töötamist ning osalemist ühiskonnaelus.

Teenust osutatakse juhtumikorralduse meetodil ja see sisaldab järgmisi tegevusi:
• isiklike ja igapäevaelu oskuste kujundamine arendavatesse tegevustesse kaasamise abil;
• juhendamine sotsiaalsete suhete loomisel, säilitamisel ja võimetekohasel arendamisel;
• juhendamine aja planeerimisel ja vaba aja sisustamisel;
• vajaliku järelevalve tagamine;
• lähedaste nõustamine teenusekasutaja käitumise ja temaga suhtlemise eripäradest;
• muudesse tegevustesse kaasamine, mis on vajalikud igapäevaelu toetamise teenuse eesmärgi saavutamiseks.
Teenusekasutajale koostatakse individuaalne tegevusplaan, mis kooskõlastatakse teenusekasutaja vanema/esindajaga.

Teenuse sihtrühm

Kesk-Eesti Nõustamis- ja Rehabilitatsioonikeskuse sihtrühmaks on vaimupuudega isikud. Teenusekasutaja on täisealine ja elab igapäevaselt kodus koos pere ja lähedastega.

Teenusele saamine

Teenuse saamise aluseks on Sotsiaalkindlustusameti suunamisotsus.

Kui teenusekasutaja vajab teenust suunamisotsuses märgitud mahust rohkem, on keskusel õigus otsustada, kas ja millises mahus osutatakse teenust lisaks:
• muu kohaliku omavalitsuse elanikule tema elukoha omavalitsuse eelarve vahenditest ja/või teenusekasutaja omavahenditest igal üksikjuhtumil sõlmitud lepingu alusel.

Teenusega kaasnevad kulud: Teenusekasutaja tasub toitlustamise ning keskuse korraldatud tasulisel üritusel osalemise kulu.
Teenus ei sisalda ravimeid, isiklikke abi- ja hooldusvahendeid. Vajadusel hangib need teenusekasutaja ise ja võtab keskusesse kaasa.

Teenuse töö korraldamine: Teenusekasutajale on kindlustatud teenus Sotsiaalkindlustusameti suunamisotsuses märgitud mahus. Teenuse mahu määramisel lähtutakse teenusekasutaja tegevusvõimest ja vajadusest ning hoolduskoormust kandva pereliikme abivajadusest (töötamine, teiste pereliikmete hooldamine jmt). Teenust osutatakse kuni 10-liikmelistes rühmades, mis on komplekteeritud arvestades teenusekasutaja tegevusvõimet ja käitumise eripära. Viie teenusekasutaja kohta on vähemalt üks tegevusjuhendaja.
Rühmade komplekteerimisel võetakse arvesse:
• valmisolekut, suutlikkust tegutseda rühmas;
• ligipääsetavust keskuse ruumides;
• teenusekasutajate omavahelist sobivust (tegevusvõimet, käitumise eripära, tervislikku seisundit, huve jne);
• tingimusi suurema juhendamisvajadusega teenusekasutajatele (WC-de arvu ja suurust, dušinurga vajadust, puhkamisvõimalusi jne) ning töötajate hoolduskoormust (arvestatakse, mitu suure juhendamisvajadusega teenusekasutajat on rühmas);
• keskkonna kohandamise vajadust individuaalseks või grupitegevuseks (vajadusel eraldatud kohad individuaalseks tegevuseks);
• vaba teenuskoha olemasolu.

Kuidas saan osaleda?

Anna osalemise soovist teada oma valla või linna sotsiaaltöötajale. Koos sotsiaaltöötajaga selgitate välja sinu toetusvajaduse

  • teiste inimestega suhtlemisel
  • vaimse tervise hoidmisel
  • füüsilise tervise eest hoolitsemisel
  • liikumisel nii kodus kui väljaspool kodu
  • töö ja õppimisega seotud tegevustes
  • vaba aja sisustamisel
  • igapäevaeluga toimetulekul

Teenusmudeli tegevustes osalemise ajal saad sulle vajalikku tuge ja abi kohalikust sotsiaalasutusest.  

Kesk-Eesti Nõustamis- ja Rehabilitatsioonikeskuse koordinaator projekti rakendamisel: e- kiri relika@jarvareha.ee; tel 55941595

Meie partnerid projektis on Sotsiaalkindlustusamet, Türi vald, Paide linn https://sotsiaalkindlustusamet.ee/puue-ja-hoolekanne/erihoolekanne/isikukeskse-erihoolekande-teenusmudel#kuidas-saan-osaleda

Mida teenusel tehakse? 

Inimest juhendatakse tema majapidamise korraldamisel, sh eelarve koostamisel, eluruumi kasutamise ja selle hooldamisega seotud teenuste korraldamisel ning -kasutamisel. Kui inimene elab teenuseosutaja eluruumides, toetatakse inimest talle iseseisva elamispinna leidmisel ja iseseisvaks elamiseks ettevalmistamisel. Teenusel abistatakse inimest elukorraldusega seotud reeglites kokku leppimisel ning nende täitmisel.

 

Millal teenust osutatakse? 

Teenuse osutamine toimub vastavalt vajadusele inimesele sobivas kohas kokkuleppel teenuseosutajaga. Selleks võib olla inimese kodu, päevakeskus või muu koht olenevalt teenuse tegevustest. Teenuseosutaja viib teenuse tegevusi läbi vastavalt inimese vajadusele.

 

Mille eest tuleb tasuda? 

Elades teenuse osutamise raames enda kasutusse saadud eluruumis, tuleb teenuse saajal tasuda eluaseme kasutamisega seotud kulud.

Mida teenusel tehakse?

Inimest motiveeritakse tööle asuma, aidatakse leida sobivat tööd, võttes arvesse tema huve ja vajadusi. Samuti juhendatakse töö otsimise, töö tegemise ja töötamisega seotud ülesannete täitmise ajal tekkivate küsimuste korral. Juhendatakse ja nõustatakse ka tööandjat seoses inimese tööle rakendamise ja töötamise ajal tekkivate olukordade ja eripäradega. Valmistatakse inimest ette võimaluse korral ise ilma toetuseta tööle asuma.

 

Millal ja kus teenust osutatakse?

Teenuse osutamine toimub vastavalt inimese vajadustele sobivas kohas, mis on kokku lepitud teenuseosutajaga. See võib olla inimese kodus, töökeskuses, tööandja juures või mujal, olenevalt teenuse tegevustest. Teenuseosutaja võib lisaks avatud tööturule tööle aitamisele pakkuda võimalust töötada töökeskuses või muul ettevõttega seotud ametikohal. Kui inimene ei ole võimeline või ei ole veel valmis iseseisvalt töötama, siis teenuse osutamine jätkub ja inimest toetatakse temale vajalikus ulatuses.

 

Mille eest tuleb tasuda?

Teenusel ei ole kulusid, mille eest tuleb inimesel tasuda.

NB! Töötamise toetamise teenuse osutaja peab leidma teenusele suunatud inimesele sobiva töö vähemalt ühe aasta jooksul pärast teenuse osutamisega alustamist. Olenemata töö tegemise asukohast või tööandjast sõlmitakse isikuga töö mahule ja iseloomule sobiv leping (tööleping või võlaõiguslik leping). Kui töötamise toetamise teenust saama suunatud inimene ei ole ühe aasta jooksul ühtegi temale pakutud tööd vastu võtnud, lõpetatakse temale töötamise toetamise teenuse osutamine.

Kuidas erihoolekande teenusele saab?

Kontaktandmed

Meiliaadress: jarva@jarvareha.ee

Telefon: +372 507 7543

autumn, leaves, foliage

1. Erihoolekande teenusele saamiseks tuleb:

  • esitada erihoolekandeteenuse taotlus Sotsiaalkindlustusameti teenuste konsultandile või Sotsiaalkindlustusameti klienditeeninduses kohapeal;
  • taotluses märkida eelistatud teenuseosutaja nimeks Kesk-Eesti Nõustamis- ja Rehabilitatsioonikeskus. Teenuste konsultantide kontaktid leiad  Sotsiaalkindlustusameti kodulehelt.

Erihoolekandeteenuse taotlus on kättesaadav siin

2. Järgmiseks kutsub teenuste konsultant sind vestlusele ning kui sa vastad teenuse saamiseks vajalikele nõuetele.

3. Kui sa oled saanud Sotsiaalkindlustusametilt suunamisotsuse, siis palun võta meiega ühendust tel 5077543 või 55941595, et saaksime kokku leppida kohtumise. Kohtumise eesmärgiks on tutvustada sulle keskuse töökorda ja kodukorda, rääkida sinu lähedasega ning vaadelda sinu käitumist. Keskusesse ootame sind teenusele igal tööpäeval, ajavahemikus 8.00-17.00. Tegevusi viime läbi kuni 10-liikmelistes gruppides, mille moodustame arvestades nii sinu kui teiste teenusekasutajate tegevusvõimet ja käitumise eripära.

Broneeri aeg juba täna

sa oled oluline